ВИМОГИ ДО УТРИМАННЯ ТА ДЕЗІНФЕКЦІЇ КОЛОДЯЗІВ

Дата: 26.06.2023 11:58
Кількість переглядів: 149

Використання води для пиття є однією з найважливіших потреб людини. Майже 14 млн. жителів України проживають у сільській місцевості. В основному для них головне джерело питної води є колодязь. Колодязна
вода завжди вважалася найчистішою та безпечною. Але потрібно пам’ятати, що вода може бути одним із факторів передачі інфекційних захворювань, в першу чергу кишкових: холера, черевний тиф, паратифи, дизентерія, а також особливо небезпечних – туляремія, лептоспіроз тощо. В сільських населених  пунктах найбільш поширеним джерелом питного водопостачання є підземна ґрунтова вода, яка потрапляє до населення найчастіше через шахтні колодязі. Контамінація (забруднення) ґрунтової води збудниками інфекційних хвороб може відбуватися як у грунтовому потоці, так і в шахтних колодязях  при потраплянні в неї виділень хворих і бактеріоносіїв різними шляхами, а саме:

-при просочуванні в ґрунтову воду
господарсько-фекальних стічних вод (централізовані, відомчі, локальні каналізації при аваріях, вбиральні, вигрібні ями), побутових вод (прання білизни, миття посуду тощо);

-при потраплянні в колодязь трупів гризунів;
-при розташуванні поблизу громадських та приватних колодязів приміщень для свійських тварин та водопою для худоби, а також через відра, якими користується населення для забору води.
Територію поблизу колодязя необхідно утримувати в чистоті та організувати відведення поверхневого стоку. В радіусі 50 м від колодязя не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин,
влаштовувати водоймища для водоплавної птиці та іншу діяльність, що може призвести до забруднення грунту та води.
Забороняється використовувати для підйому води із громадського колодязя індивідуальні ємності споживачів.
Попередження передачі інфекції через воду – це різнопланова повсякденна робота, важливою складовою якої є дезінфекція. Дезінфекція шахтних колодязів здійснюється відповідно до чинних нормативних
документів, зокрема, Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10). Дезінфекцію колодязів і колодязної води проводять
хлорвмісними дезінфекційними засобами, дозволеними до застосування з цією метою та зареєстрованими в Україні чинним порядком, відповідно до інструкцій по їх застосуванню.

                 Дезінфекція шахтних колодязів засобом «Акватабс -1,67»

         Шахтний колодязь – інженерна споруда, що є вертикальною виробкою з великим (у порівнянні із водозабірною свердловиною) розміром поперечного перерізу (зрубу) – круглої, квадратної, прямокутної форми. Ця споруда призначена для забору грунтових вод: джерело нецентралізованого постачання води. Він складається із:

 • оголовок – це частина колодязя, яка виступає над поверхнею землі (повинна бути не менше, ніж 0,8 м. Зруб;
 • кришка зрубу;
 • навіс (дашок) зверху оголовка;
 • коловорот (журавель) – це підіймальний пристрій; ємність для забору води;
 •  відро;
 • підставка для відра;
 • огорожа навколо колодязя (не менше 2 м) з хвірткою;
 • від воріт до колодязя – стежка з твердим покриттям, а навколо оголовка «замок» -  це цементування – бетонірований майданчик.
 • стінки шахти із твердого матеріалу ( залізобетон, бетон  …для запобігання обваленню шахти та ізоляції шахти від проникнення дощових і талих вод). Глибина шахти колодязя в середньому 10 – 20 м.

Колодязна вода, що використовується для господарсько-питних потреб, повинна бути епідемічно безпечною (не містити бактеріального забруднення), не шкідливою за хімічним складом та приємною за органолептичними (смаковими) властивостями.

Дезінфекція шахтних колодязів здійснюється відповідно до чинних нормативних документів, зокрема, Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10). Дезінфекцію колодязів і колодязної води проводять хлорвмісними дезінфекційними засобами, дозволеними до застосування з цією метою та зареєстрованими в Україні чинним порядком, відповідно до інструкцій по їх застосуванню.

Дезінфекційний засіб «Акватабс» 1,67

Призначений для знезараження води, систем і окремих об’єктів водопостачання при централізованому водопостачанні;

знезараження питної води при нецентралізованому (місцевому) водопостачанні, для дезінфекції колодязів, каптажів; поверхонь, ємностей для води…

         Засіб  «Акватабс» має бактерицидні (включаючи мікобактерії туберкульозу, збудників особливо-небезпечних інфекцій), віруліцидні ( в т.ч. збудники вірусних гепатитів В.С. СНІДУ, рота, коронавірусів, грипу - свинячого, пташиного), фунгіцидні (включно патогенні дерматофіти та плісняві гриби).

Дезінфекція шахтних колодязів проводиться:

1. За епідеміологічними показниками:

- при контамінації води патогенними та умовно-патогенними мікроорганізмами;

- при надзвичайних ситуаціях (повенях, затопленні територій в результаті танення снігу, сильних зливах тощо);

- при потраплянні у воду колодязя стічних вод, фекалій, трупів тварин.

2. Профілактична санація колодязів здійснюється не рідше 1 разу на рік, а також після позапланового ремонту, очищення колодязя, по закінченню будівництва нового колодязя.

При  санації колодязя за епідеміологічними показниками проводять:

 • попередню дезінфекцію колодязя та води в ньому,
 •  очищення колодязя,
 •  повторну дезінфекцію води і колодязя
 •  лабораторний контроль якості дезінфекції.

Попередню дезінфекцію колодязя починають з дезінфекції зовнішньої і внутрішньої поверхні зрубу методом зрошування розчином засобу «Акватабс -1,67», враховуючи режими дезінфекції: 0,1% розчин (1 таблетка на 1л води, експозиція 60 хвилин) для поверхонь; 0,2% розчин ( 1 таблетка на 0,5л води, експозиція 120 хвилин) для дезінфекції інвентарю при нормі витрати 500 мл на 1 кв.м.

             Попередня дезінфекція води в колодязі об’ємним способом

            Щоб провести  дезінфекцію води у колодязі, треба спочатку  визначити об’єм (V) води в колодязі в кубічних метрах

 за формулою: V=S*H (S- площа дзеркала води, Н – висота стовпа води).

    Площу дзеркала води визначають відповідно до форми зруба, а саме:

-при прямокутній формі зруба: S=А·В, де А, В – довжина сторін;

-при циліндричній формі зруба (кругла):  S= 3,14·R2, де  R – радіус колодязя, аналогічно проводиться розрахунок об’єму води трубчатого колодязя, враховуючи статичний рівень води в колодязі.

Висоту стовпа води вимірюють за допомогою мотузки з вантажем чи шеста (жердини).

          Розрахункову кількість дезінфекційного засобу (1-2 таблетки на 1 кубічний метр) розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, та виливають цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15-20 хвилин жердинами чи частим опусканням та підніманням відра на тросі. Потім колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години.

     Вміст залишкового вільного хлору в воді повинен бути на рівні 0,3-0,5 мг/дм3 через 30 хвилин після розпаду таблеток (таблетки). За відсутності можливості проведення вимірювання залишкового вільного хлору у лабораторних умовах, користуються органолептичним методом: за запахом хлору. Повинен бути слабкий запах хлору. Якщо запах хлору відсутній, додають 1/4 чи 1/3 частину засобу від початкової кількості і залишають на 3-4 години.  

Якщо вода у колодязі холодна ( +4 оС – +6 оС) кількість дезінфікуючого засобу збільшують вдвічі.

Після дезінфекції об’ємним методом, колодязь повністю звільняють від води за допомогою насоса або відер.

 Перед тим як спуститись у колодязь, необхідно з’ясувати наявність  у ньому вмісту вуглекислого газу.  Для цього на дно колодязя опускають запалену свічку у відрі. Якщо вона гасне, то спускатись у колодязь небезпечно.

Колодязь очищають від сторонніх предметів та намулу. Стінки зрубу очищують від обростання, за потреби ремонтують. Після чого здійснюють дезінфекцію зрубу методом зрошення (норма витрати дезрозчину – 500 мл на 1 кв.м).

Вибраний мул та бруд завантажують у яму на відстані не менше 20 м від колодязя на глибину 0,5 м; заливають дезрозчином і закопують.

       Завершивши дезінфекцію зрубу, необхідно почекати, доки набереться колодязь водою.  Після чого дезінфікують водну частину колодязя, що являється заключною (повторною) дезінфекцією об’ємним методом. Колодязь закривають кришкою на 6 годин, не допускаючи користування ним.

           При санації колодязя з профілактичною метою попередню дезінфекцію води не проводять.

                                                        Акватабс 0,67

Таблетки  розфасовані у штрипси по 10 шт.

1 таблетка для дезінфекції 10 л питної води.

Є безпечними для здоровя людини. Рекомендовані ВООЗ як ефективна речовина для очищення води. Широко використовуються військовими, туристами, медиками та населенням, яке проживає в районах з несприятливою епідситуацією.

         Таблетки швидко розчиняються у воді та не залишають неприємного смаку та запаху. Експозиція 30 хвилин. Можна пити воду без ризику для здоровя.

Колодязна вода, що використовується для господарсько-питних потреб, повинна бути епідемічно безпечною, нешкідливою за хімічним складом та приємною за органолептичними властивостями.
Якщо будете дотримуватися цих рекомендацій – ви і ваша сім’я вбереже себе від інфекційних кишкових захворювань.
Пам’ятайте, що вживання якісної питної води – запорука вашого здоров’я!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь