Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики
З 18 листопада проводиться Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики. Цей тиждень спрямований нагадати людям про важливість правильного використання протимікробних препаратів.
Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до антибіотиків: що варто пам’ятати кожному.
На жаль, нерідко люди приймають антибіотики не за призначенням лікаря або припиняють їхній прийом, не порадившись з медичним фахівцем. Такі дії призводять до антибіотикорезистентності - формування стійкості бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Саме через це з кожним роком лікувати інфекційні хвороби бактеріального походження стає дедалі важче.
Чому антибіотикорезистентність загрожує людству? Тому, що з часом інфекційні хвороби не зможуть лікувати звичними антибіотиками, а це призведе до зростання захворюваності та смертності.
Ви лишень уявіть, що такі поширені хвороби, як пневмонія та ангіна, зможуть часто бути смертельними через антибіотикорезистентність.
Без ефективних інструментів профілактики та адекватного лікування інфекцій, стійких до антибіотиків, а також без покращення доступу до наявних та нових якісних протимікробних препаратів кількість людей, для яких лікування буде неефективним або які помиратимуть від інфекцій, зростатиме. Медичні процедури, такі як хірургічне втручання, зокрема кесарів розтин або видалення апендиксу, хіміотерапія та трансплантація органів, стануть більш ризикованими.
Саме тому важливо говорити про правильне використання антибіотиків. Перше й найважливіше правило для кожного: приймати антибіотики лише за призначенням лікаря! У жодному разі не вживати їх для профілактики захворювань чи під час грипу та застуд.
Пам’ятайте, що:
Антибіотики дійсно можуть врятувати життя. Та вони не лікують віруси, наприклад, ті, що викликають застуду, грип або COVID-19. Респіраторні віруси зазвичай проходять через тиждень чи два без лікування. Запитайте у свого лікаря, як почуватися краще, поки ваше тіло бореться з вірусом.
Антибіотики необхідні лише для лікування певних інфекцій, спричинених бактеріями, але навіть деякі бактеріальні інфекції виліковуються без антибіотиків.
Якщо вам потрібні антибіотики, приймайте їх так, як призначив лікар. Не соромтеся у нього запитувати, якщо вам щось не зрозуміло щодо прийому антибіотиків.
Відповідальне ставлення до прийому антибіотиків допомагає нам зберегти здоров'я зараз, боротися зі стійкістю до протимікробних препаратів та гарантує, що ці життєво важливі антибіотики будуть доступними для майбутніх поколінь.
Стійкість до антибіотиків може попередити кожен із нас.
Достатньо дотримуватись простих правил:
не займатися самолікуванням;
приймати лише ті антибіотики, які призначив лікар;
не продовжувати та не переривати курс лікування без відома лікаря;
не консультувати друзів, родичів, знайомих та не призначати їм лікування.
Необхідно пам’ятати:
призначенням антибіотиків для лікування повинен займатися лише лікар. Бережіть себе та своїх близьких.
Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду
(спостереження) та профілактики інфекційних хвороб
Чугуївської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ»
Валерій БУДЬОННИЙ