Державна мова у сфері обслуговування

Дата: 12.08.2022 13:30
Кількість переглядів: 32

Фото без опису

 

 

Державна мова у сфері обслуговування

У супермаркеті та в інтернет-магазині, у кав’ярні, ресторані, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці – обслуговування має відбуватись державною мовою - українською. В умовах збройної агресії з боку росії ще більш актуальним стало дотримання законодавства про державну мову.

Нагадуємощо державною мовою в Україні є українська мова. Вона має обов’язково використовуватись на всій території України органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя. Норматив, який це регулює - Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»Дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

 

Хто зобов'язаний володіти державною мовою?

Володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані:

  1. Президент України, прем’єр-міністр, керівники органів виконавчої влади, 3) депутати всіх рівнів 4) посадові особи органів місцевого самоврядування; 5) державні службовці та голови місцевих державних адміністрацій; 6) офіцери, які проходять військову службу за контрактом; 7) працівники Національної поліції, інших правоохоронних, розвідувальних органів, інших органів, яким присвоюються спеціальні звання;

9) прокурори; 10) судді; 11) адвокати; 12) нотаріуси;

13) керівники закладів освіти всіх форм власності; 14) педагогічні, науково-педагогічні і наукові працівники;

15) медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я; 16) посадові та службові особи підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності. 17) службовці Національного банку України тощо

Особи, які претендують на обрання чи призначення на вищезазначені посади мають володіти державною мовою. Рівень володіння державною мовою засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою , що видається Національною комісією зі стандартів державної мови після проходження відповідного іспиту.

Державна мова в публічному просторі

Мовою публічних заходів є державна мова. Публічними заходами є, зокрема, збори, конференції, мітинги, виставки, навчальні курси, семінари, тренінги, дискусії, форуми, інші заходи, доступні або відкриті для учасників вільно чи за запрошенням, за плату чи безоплатно, постійно, періодично, одноразово або час від часу. Це стосується заходів, що організовуються органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними установами, організаціями, а також суб’єктами господарювання, власниками яких є держава або територіальна громада незалежно від частки цієї власності. Якщо під час заходу використовується інша мова, ніж державна, має бути забезпечений переклад державною мовою.

Посадові та службові особи підприємств, установ і організацій державної й комунальної форм власності зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Інформація про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування теж має поширюватись державною та іншими мовами в порядку, встановленому Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Українська мова є робочою мовою спілкування для підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей. Тобто державна мова має застосовуватися в робочий час працівниками закладів освіти, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади.

Українська мова також є мовою:

- нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

- мовою реклами в Україні

Інформація для загального ознайомлення теж має подаватися державною мовою. Мова йде про оголошення, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи та іншу публічно розміщену текстову, візуальну і звукову інформацію.

Мовою листування громадських об’єднань, політичних партій та інших юридичних осіб, зареєстрованих в Україні, з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної і комунальної форм власності в Україні є державна мова.

Державна мова у сфері обслуговування споживачів

Мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Слід зазначити, що до сфер обслуговування відноситься в тому числі транспорт, заклади освіти та охорони здоров'я, торговельні та інші заклади.

Усі, хто обслуговує споживачів, мають здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари або послуги державною мовою. Це стосується у тому числі інтернет-магазинів та інтернет-каталогів.

Українською мовою має надаватися інформація про вироби (товари), роботи чи послуги: на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. Така інформація може дублюватися будь-якою іншою мовою.

Ніхто не говорить про те, що інші мови заборонені. Так, на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін. Інформація державною мовою також може дублюватися іншими мовами. Але в пріоритеті – державна мова, тобто – українська.

Державна мова в освіті

Мовою освітнього процесу в навчальному закладі є українська мова. Це визначають Закони України “Про освіту” та Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної». Держава гарантує кожному громадянину України право на здобуття освіти, у тому числі - позашкільної та післядипломної, державною мовою в державних і комунальних закладах освіти. Заклади освіти забезпечують обов’язкове вивчення державної мови, а працівники закладів освіти зобов'язані володіти державною мовою та застосовувати її, зокрема, під час навчального поцесу та публічних заходів. У сфері освіти це стосуються закладів освіти, підприємств, установ та організацій всіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, які надають освітні послуги.

Особам, які належать до національних меншин України та корінних народів, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти мовою відповідної національної меншини чи корінного народу, поряд із державною мовою.

Мовою зовнішнього незалежного оцінювання за результатами здобуття повної середньої освіти та вступних випробувань є державна мова, крім зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов.

Державна мова у ЗМІ

 

З 16 січня 2022 року розпочався новий етап втілення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Стаття 25 Закону регламентує використання державної мови у сфері друкованих засобів масової інформації.

Друковані ЗМІ загальнодержавної та регіональної сфер розповсюдження в Україні видаються державною мовою. Відповідно до закону, друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.

Розповсюдження за передплатою друкованих засобів масової інформації, виданих мовами, іншими ніж державна, допускається за умови забезпечення їх засновниками (співзасновниками) можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою.

Отже, маємо усвідомити, що скрізь у публічній сфері, рекламі, сферах обслуговування, транспорту, зв'язку, освіти, охорони здоров'я, судочинства тощо має використосвуватись державна мова.

 

З 16 липня 2022 року

  • будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму - від автомобіля до пральної машини чи електрокавоварки, повинен бути “локалізований” для реалізації в Україні. На товарі має бути українськомовний інтерфейс.

  • усі інтернет-ресурси повинні мати основну версію українською мовою, яка має завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням.

Мова про інформресурси, вебсайти, сторінки в соцмережах, ютюб-, вайбер-, телеграм-канали, мобільні застосунки тощо, які використовуються в якості інтернет-представництв суб’єктів господарювання, зареєстрованих в Україні.

Верховною Радою України прийнято закон №2310, який передбачає заборону на території України публічного виконання фонограм, відеограм та музичних кліпів, створених громадянами рф. Водіям автобусів та таксі забороняється відтворювати в салоні автобуса музику, звуки фільмів чи інші звукові сигнали, крім інформації про поїздку. Передача звуку може здійснюватися на індивідуальні навушники пасажирів, а на салон – лише під час нерегулярних перевезень за згодою всіх пасажирів. Відтворювати музику без згоди усіх пасажирів заборонено.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2310-IX#Text

 

Хто здійснює контроль?

Держаний контроль за застосуванням державної мови здійснбж Уповноважений із захисту державної мови. Відбувається це у випадках надходження скарги, а також за власною ініціативою. Під час здійснення державного контролю за застосуванням державної мови мовний омбудсмен має право:

1) одержувати на свою вимогу копії документів та іншу інформацію, що стосується предмета контролю, необхідну для здійснення контролю за застосуванням державної мови;

2) безперешкодно відвідувати органи державної влади, органи місцевого самоврядування, бути присутнім на їх засіданнях з дотриманням вимог закону;

3) одержувати на свою вимогу копії документів та іншу інформацію, що стосується предмета контролю, від громадських об’єднань, політичних партій, інших юридичних осіб.

 

Кожна особа має право звернутися до Уповноваженого щодо застосування державної мови, зі скаргою про порушення вимог Закону та щодо усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою.

 

Уповноважений із захисту державної мови:

01001, м. Київ, провулок Музейний, 12;

e-mail: skarha@mova-ombudsman.gov.ua

сайт: https://mova-ombudsman.gov.ua.

 

Телефон 044 293 11 79 - у робочі дні з 9:00 до 17:00.

Людина може оскаржити до Уповноваженого рішення, дії або бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності,

  • якщо нормативно-правовий акт чи правовий акт був прийнятий та офіційно оприлюднений недержавною мовою;

  • якщо недержавна мова застосовувалась під час судового розгляду,

  • якщо відповідь на звернення надано недержавною мовою,

  • якщо посадова чи службова особа або працівник органу державної влади,чи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності відмовилися застосувати державну мову в спілкуванні з особою, що скаржиться;

  • якщо під час засідань, заходів чи зустрічей в органах державної влади чи місцевого самоврядування, на державних і комунальних підприємствах, в установах та організаціях державної і комунальної форм власності застосовувалась недержавна мова тощо.

 

Що робити у випадках порушень?

 

У разі порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою необхідно звернутися до представника суб’єкта господарювання з проханням щодо обслуговування державною мовою. У випадку відмови потрібно звернутись до керівництва суб’єкта господарювання або на гарячу лінію відповідного закладу (за наявності).

У випадку повторної відмови, зафіксувати факт такої відмови та дані суб’єкта господарювання й звернутися зі скаргою на відповідні рішення, дії чи бездіяльність до Уповноваженого із захисту державної мови: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12; e-mail: skarha@mova-ombudsman.gov.ua або заповнити форму скарги за посиланням: https://mova-ombudsman.gov.ua.

 

 

Уповноважений із захисту державної мови:

01001, м. Київ, провулок Музейний, 12;

e-mail: skarha@mova-ombudsman.gov.ua

сайт: https://mova-ombudsman.gov.ua.

 

Телефон 044 293 11 79 - у робочі дні з 9:00 до 17:00.

 

У скарзі має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, викладено суть скарги. Письмова скарга повинна бути підписана заявником із зазначенням дати. В електронній скарзі також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявникові може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.

Скарги подаються Уповноваженому протягом 6 місяців з дня виявлення заявником порушення.

Якою є відповідальність за порушення мовного законодавства?

За порушення суб’єктами господарювання вимог, встановлених щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів, передбачені штрафні санкції. З16 липня 2022 року Уповноважений із захисту державної мови зможе накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть Закон.

Якщо споживача не обслуговують державною мовою в певному закладі чи на вебсайті, то він може направити звернення до Уповноваженого із захисту державної мови («мовний омбудсмен»). Він чи його представник мають:

  • скласти акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови,

  • оголосити попередження суб’єкту господарювання-порушнику та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складання акта.

У разі повторного порушення (протягом року) стосовно суб’єкта господарювання складається протокол за результатами здійснення заходу державного контролю за застосуванням державної мови. Після розгляду справи про правопорушення може накладатися штраф ‒ від двохсот (3400 гривень) до чотирьохсот (6800 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Справа про накладення штрафу розглядається за участю представника суб’єкта господарювання.

 

Якщо у вас виникають запитання, консультаційна служба мовного омбудсмена 044 293 11 79.

 

Консультуйтесь у контакт-центрі системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.

 

Як навчитись розмовляти українською мовою?

 

Ви можете зайти на сайт Уповноваженого з питань захисту державної мови, зайти у розділ «Опанувати мову» і знайти там інформацію про безкоштовні курси, розмовні клуби, інтернет-ресурси для опанування та підвищення рівня володіння українською мовою

Сайт Уповноваженого з питань захисту державної мови

https://mova-ombudsman.gov.ua/« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь