Обережно, сказ!

Дата: 12.01.2024 09:36

Фото без описуЩороку від цього захворювання в світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн тварин.

Сьогодні сказ реєструють у 150 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди.

У Чугуївському районі протягом 2023 року зареєстровано 19 випадків сказу тварин, в т.ч. 2 випадки сказу тварин у смт. Печеніги.

У січні 2024 року у смт. Печеніги Чугуївського району зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок сказу собаки, від укусу якої постраждало 3 людей.

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. У медичній літературі інших країн хвороба відома як рабієс (у тварин) і гідрофобія (у людей).

Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Основним і сталим джерелом інфекції для людини є собаки, коти, особливо бродячі, а з диких тварин – лисиці, вовки. Можливе зараження людини і від інших тварин – корів, овець, кіз, свиней, коней, щурів, їжаків, кажанів та ін. Основним резервуаром вірусів в природі є вовки, лисиці, серед яких виникають спонтанні епізоотії сказу.

Зараження людини настає під час укусу хворою твариною, а також ослинення свіжих поранень шкіри і слизових оболонок. Особливо небезпечні укуси у голову, лице, кисті рук.

Симптоми сказу

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:

місця, кількості й глибини укусів;

кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;

віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів, захворювання практично завжди закінчується летально.

Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.

Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.

На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

Тварина стає заразною наприкінці інкубаційного періоду за 3-10 днів до появи перших ознак хвороби і залишається заразною протягом всього періоду захворювання.

На загрозу захворювання людини впливають такі фактори як глибина рани, число укусів, місце укусу ( в голову - 80%, в руки – 65%, ноги – 25%), вид тварин.

Профілактика сказу передбачає комплекс заходів боротьби з епізоотіями природного і міського типу. Боротьба з епізоотіями природного типу має бути спрямованою на регулювання кількості тварин, що є резервуаром сказу (вовки, лисиці, шакали та ін.). Запобігання епізоотіям сказу міського типу полягає в обов'язковій реєстрації собак і котів, ліквідації бездомних тварин, профілактичній імунізації свійських тварин, санітарно-ветеринарній пропаганді.

Перша медична допомога після укусу

Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.

Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Вакцинація антирабічною вакциною – єдиний спосіб уникнути захворювання на сказ, яка дає людині шанс на порятунок, імунітет стає діючим через 2 тижні після закінчення вакцинації. Важливо не переривати курс вакцинації, так як неповний курс вакцинації може спричинити виникнення захворювання.

У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п'ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Щеплення здійснюють в хірургічних кабінетах поліклінік, куди насамперед звертаються по допомогу при укусах.

УВАГА!

-уникайте контактів з бродячими тваринами (коти, собаки, лисиці і т д.);

- при зміні поведінки домашніх тварин зверніться до ветеринарного лікаря;

-уникайте на вулиці контактів домашніх тварин з бродячими тваринами;

-здійснюйте профілактичну імунізацію домашніх тварин від сказу;

-при укусах чи ослиненні шкірних покровів та слизових оболонок відомою та невідомою твариною негайно зверніться за медичною допомогою, не займайтеся самолікуванням.

Лікар - епідеміолог відділення епідеміологічного

нагляду(спостереження) та профілактики інфекційних