Що таке вакцинація?

Дата: 14.03.2024 11:36
Кількість переглядів: 44

Фото без описуБудь-яка вакцина - це складний фармакологічний препарат, що містить у собі білкові компоненти, на введення яких організм відповідає виробленням антитіл - імунних комплексів, які захищають організм від конкретної хвороби.

Одні вакцини вводяться разово, адже формують стійкий імунітет, дія інших згодом знижується, через що необхідна ревакцинація - повторне введення тієї ж вакцини через проміжок часу, що відповідає календарному плану вакцинації.

 

Навіщо потрібно робити щеплення дітям?

Вакцини містять ті ж антигени (або частини антигенів), які викликають захворювання. Наприклад, вакцина проти кору містить вірус кору. Але антигени у вакцинах або вбиті, або ослаблені до такої міри, що не викликають хвороби. Проте, вони досить сильні для того, щоб імунна система почала виробляти антитіла. Іншими словами, вакцина - це більш безпечна заміна першого контакту дитини з хворобою. Завдяки вакцинації діти можуть розвинути імунітет, не страждаючи від справжніх хвороб, які запобігають вакцині.

 

Чи варто робити щеплення дітям?

Найчастіше на небезпечні інфекційні захворювання хворіють діти. Вакцинопрофілактика є найбільш ефективним способом запобігання інфекційним хворобам у дітей у світі. Завдяки проведенню щеплень вдалося зупинити епідемію натуральної віспи, розповсюдження поліомієліту, дифтерії та інших важких інфекційних захворювань. Інфекційні хвороби дуже небезпечні, можуть викликати ускладнення, інвалідність, деякі — смерть.

 

Які щеплення потрібно зробити обов'язково?

Для найкращого захисту від хвороб дитина повинна пройти вакцинацію вчасно, починаючи з 1-2-х-місячного віку, і як можна точніше слідувати рекомендованим графіком (з календарем щеплень до року).

 

Які щеплення роблять дітям до року?

 

Щеплення проти гепатиту В.

Гепатит В - це гостре вірусне захворювання печінки, що важко піддається лікуванню та частіше за все переходить у хронічну форму. Дитина може підчепити гепатит як від мами під час пологів, так і при переливанні крові, візит до стоматолога, оперативному втручанні та т.д. Щеплення робиться протягом 12 годин після народження, а потім на 1 і 6 місяці життя.

 

Щеплення БЦЖ.

Вакцинувати дитину проти туберкульозу потрібно ще в пологовому будинку, на 3-5 день після народження, адже якщо це не зробити, первинне інфікування мікобактерією загрожує захворюванням. Власне, БЦЖ і забезпечує протитуберкульозний імунітет, що захищає організм дитини від захворювання при первинному та наступних контактах з мікобактерією туберкульозу, а також запобігає розвитку генералізованих форм туберкульозу, якщо надалі хвороба все ж розвинулась.

Вже на другому місяці дитині роблять щеплення проти 5 інфекцій: щеплення АКДС (проти дифтерії, кашлюку, правця), поліомієліту, гемофільної інфекції.

 

КПК щеплення.

У рік дитині рекомендоване КПК щеплення: щеплення проти кору, краснухи та паротиту (свинки). Кір - це гостре інфекційне захворювання, яке зовсім не безневинне. Так, ця хвороба і в наш час є однією з головних причин смертності серед дітей раннього віку в усьому світі. Не менш небезпечні краснуха з паротитом. Паротит, наприклад, часто викликає серйозні порушення слуху, роботи нервової системи, репродуктивної функції та ін.

 

Щеплення проти Дифтерії.

         Дифтерія є інфекційною хворобою ротоглотки, викликана бацилою Леффлера, що передається повітряно-крапельним шляхом. Ускладнення дифтерії - це міокардити (ураження серцевого м'яза), паралічі м'якого піднебіння, м'язів шиї, голосових зв'язок, дихальних шляхів і кінцівок.

 

Щеплення проти Правця.

          Правець викликається анаеробними бактеріями - клостридіями, які при попаданні в організм через рани (порізи, проколи, опіки, укуси) діють на нервову систему, викликаючи сильні судоми. Внаслідок судом може наступити асфіксія, параліч серцевої діяльності та дихання. Смертність від правця і в наш час досягає 25-80%.

 

Щеплення проти Кашлюка.

         Кашлюк - найнебезпечніша інфекція для дітей до 2-х років. Викликають цю хворобу бактерії Борде-Жангу, що передаються по повітрю. Недуга проявляється «гавкаючим», спазматичним кашлем, який дуже часто ускладнюється запаленням легенів, судомами та енцефалопатією. Що примітно, вроджений імунітет, обумовлений материнськими антитілами, у дитини не розвивається!

 

Щеплення проти Поліомієліту.

 Ще 65 років тому поліомієліт був справжнім вироком для дітей, викликаючи дитячий спинномозковий параліч. Тільки завдяки зусиллям ВООЗ та інших організацій за допомогою вакцинації вдалося майже викорінити цю хворобу (число випадків захворювання зменшилось більш ніж на 99%).

 

Щеплення проти ХІБ-інфекції.

 Гемофільна інфекція - це ряд гострих станів, що викликаються гемофільною паличкою. Особливо чутливі до збудника діти до 2-річного віку. Передаючись повітряно-крапельним шляхом, гемофільна інфекція викликає гнійні менінгіти, пневмонію, сепсис, запалення підшкірної клітковини та інші небезпечні патології.

Вакцинація потрібна для захисту вашої дитини!

Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини!

 

 

 

Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду

 (спостереження) та профілактики  інфекційних хвороб

Чугуївської  філії  ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ»                       

 

                                                                                        Валерій  БУДЬОННИЙ

 

                                              


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь