Важливий вибір в бік здоров’я: міжнародний День відмови від куріння
Щорічно, у третій четвер листопада, світ відзначає міжнародний День відмови від куріння. Започаткований у 1977 році Американським онкологічним центром, цей день спрямований на зниження поширеності тютюнової залежності, підвищення обізнаності суспільства про її шкідливість та профілактику.
Статистика тютюнопаління
За даними ВООЗ нині у світі нараховується понад 1 мільярд курців, серед яких 800 мільйонів — це чоловіки. Щоправда, спостерігається тенденція збільшення курців серед жінок.
В Україні близько 9 мільйонів курців, що складає 1/3 від всього працездатного населення. Наша держава посідає 17 місце у списку "країн-лідерів". Від хвороб, спричинених димом, щорічно помирає 130 тисяч українців, а від наслідків "пасивного" куріння гине 13 тисяч осіб.
Особливу тривогу викликає поширення тютюнопаління серед молоді: 63% підлітків повідомили, що хоча б один раз в житті палили цигарки, більш ніж половина опитуваних першу цигарку випалили у віці 12 років. Усе починається просто, з однієї невинної цигарки, випаленої в дитячому віці, через цікавість та старання наслідувати старших й показати себе дорослим, "приклад батьків", телебачення, інтернет. Але в основному — це незнання небезпеки від паління тютюну.
"Хімічна фабрика" у вашій руці
Запалена цигарка, це своєрідна хімічна фабрика, з якої під час паління під дією температури виділяються біля 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є шкідливими та 69 — канцерогенами. Найбільш згубними серед них за гостротою та хімічною дією є:
- нікотин,
- синильна кислота,
- чадний газ,
- аміак,
- свинець,
- радіоактивний елемент полоній,
- бензпирен,
- азот,
- тютюнова смола, що містить в собі феноли,
- крезоли (що сприяють виникненню раку).
Ці сполуки руйнують ДНК клітини та послаблюють імунну систему, унеможливлюючи повноцінну боротьбу з раковими клітинами, що призводить до розвитку онкологічних захворювань.
Небезпеки для здоров’я
Більшість дослідників показали, що всі форми використання тютюну, а також вплив на тих, хто не палить, але присутній при палінні (пасивне або вимушене паління від вдихання диму) значно підвищує захворюваність і передчасну смертність більше ніж 20 хворобами, такими як:
- хвороби дихальних шляхів,
- онкологічні захворювання різних частин тіла та органів ротової порожнини, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів, легень, шлунку, підшлункової залози, товстої кишки, сечового міхура, шийки матки та спинного мозку,
- безпліддя,
- імпотенція,
- вади розвитку дитини та викидні,
- серцево-судинні захворювання: інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця.
Саме паління є причиною 21% всіх смертей, а також 90% від раку легень. Ризик виникнення захворювання залежить як від кількості випалених цигарок, так і від тривалості паління.
Міжнародний День відмови від куріння нагадує нам про те, що відмова від цієї шкідливої звички рятує життя та поліпшує його якість. Здоров'я — це найдорожче надбання людини і ми відповідальні дбати про нього. Тому, наполегливо радимо, покинути це шкідливе заняття, а підліткам — не починати палити!
ДУ "Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб" Міністерства охорони здоров'я України